24 Haziran 2024
İstanbul / Turkey
İnceleme

Huawei Pura 70 Ultra: Bu telefon efsane olur

Huawei Pura 70 Ultra markanın yeniden yükselen telefon kategorisinin en iyi modeli olmuş.

P serisi ile başlayan Huawei’nin üst düzey telefon kategorisi yolculuğu 2024 yılında Pura olarak devam ediyor. Artık marka bu tarz modellerinde Pura ismini kullanacak.

Telefon ön yüzünde olmasa da arka tasarımda radikal bir değişiklikle geliyor: Kamera bölümü Play yani Oynatma tuşu şeklinde tasarlanmış ve bu üçgen tasarımın minik dokunuşlarını telefonun arka yüzeyinde de görüyoruz. Ana kamera çok büyük bir şekilde tasarlanmışken diğer iki kamera sağ üst ve sol alt kısımda bulunuyor. Ön tarafta oldukça ince bir çerçeve bizleri karşılıyor. Kamera tam ortaya konumlandırılmış.

Telefonun ekranı 6.8 inç büyüklüğünde ve OLED teknolojisini kullanıyor. 120 Hz ekran yenileme hızı ile birleşen bu ekran kullanım deneyimini üst düzey bir noktaya taşıyor.

Huawei Pura 70 Ultra gücünü markanın kendi geliştirdiği Kirin 9010 işlemciden alıyor. Bu işlemci 7 nm teknolojisi ile geliştirildi ve 12 çekirdeğe sahip. Ek olarak günlük ihtiyaçları karşılayabilecek bir performans sunuyor. İşlemci ile ilgili bazı sentetik testler de yaptım. Bunların sonuçlarını da sizinle paylaşacağım.

Google servislerini yüklemek çok kolay

Bu telefonda Google servisleri bulunmuyor ancak artık bilinen önemli Google ve bazı uygulamalar Huawei App Gallery üzerinden doğrudan yükleniyor. Bunlar arasında YouTube, Gmail, Discord, Spotify gibi uygulamalar var. Ayrıca WhatsApp da bu şekilde yüklenebiliyor ve yedeği de doğrudan Google Drive üzerine alınabiliyor. Önemli ve pratik bir gelişme.

Bu özelliği EMUI 14 ile birlikte kullanabiliyor. Bu yeni arayüz önümüzdeki aylarda farklı modellere de gelecek. Yani bu şekilde doğrudan uygulama mağazasından uygulama yükleme olayı eski Huawei telefonlarına da geliyor.

Dünyanın en iyi kameralı telefonu

Telefonun en iddialı olduğu konulardan biri de kameraları. Ana kamera 50 MP f/1.6-f/4.0 + 40 MP Ultra geniş açı f/2.1 + 50 MP Makro Telefoto f/2.1 modüllerinden oluşuyor. Ön kamera ise 13 MP f/2.4. Her iki kamera da 4K 60 fps video kayıt edebiliyor.

Telefonun bu kameraları bu tarz cihazları değerlendiren DxOMark tarafından 163 puanla ödüllendirildi ve Huawei Pura 70 Ultra bugüne kadar bu platformda alınan en yüksek puanı almış oldu.

Gerçekten de kameralar çok iyi. Yaptığım örnek çekimleri sizlerle paylaşıyorum. Özellikle Ultra Hızlı Anlık çekim modu ile hareketli nesnelerin fotoğrafları da çekilebiliyor. Ek olarak makro modu da çok başarılı ve aldığım sonuçlardan memnun kaldığımı belirteyim.

Bu arada ana kamera özel bir mekanizma ile yuvasından çıkıyor. Hatta çok düşük olsa da mekanik bir ses çıkıyor. Bu sesi de inceleme videosunda duyabilirsiniz. Bu mekanik açılan kamerayı da beğendiğimi belirteyim.

Ek olarak kamerada gayet güzel çalışan bir Portre modu da var. Bu sayede kendinizi çektiğinizde ya da birinin portresini çektiğinizde aldığınız sonuçlar da çok iyi oluyor.

Huawei Puro 70 Ultra makro modu ile çekilen örnek bir fotoğraf
Pil ömrü

Telefonda 5200 mAh kapasitesinde bir batarya bulunuyor. Yaptığım PC Mark batarya testine göre telefon 19 saatlik bir süre verdi. Bu da kaba bir hesapla pil ömrünün 2 günü çok rahat bir şekilde bulacağını gösteriyor. Güzel bir değer. Telefon 100 Watt kablolu, 80 Watt (evet yanlış yazmadım 80) kablosuz şarj desteği ile geliyor. Üstelik kutusundan 100 Watt destekli adaptör de çıkıyor.

Huawei Puro 70 Ultra ile çekilen örnek bir fotoğraf
Kimler almalı?

Huawei Pura 70 Ultra özellikle fotoğraf konusunda iddialı, ekran ve ekran teknolojilerinde son trendleri kullanmak isteyenlere hitap ediyor. Bu tarz beklentileriniz varsa bu modele göz atmanızı kesinlikle öneririm.

Fiyat

Telefonun ön sipariş fiyatı 69.999 TL olarak açıklandı. Ön siparişe özel Huawei Free Buds Pro 3 kulaklık ve 1 yıl uzatılmış garanti hediyesi de veriliyor. Sadece bu iki hediyenin bile değerinin yaklaşık olarak 16 bin TL olduğunu belirteyim.

Telefonun özelliklerini anlattığım, örnek videolar ve fotoğraflarla süslü inceleme videosunu aşağıda izleyebilirsiniz:

Sonuç olarak Huawei Pura 70 Ultra markanın yenilenen yüzünü ve telefon kategorisindeki iddiasını sürdürdüğünü gösteren bir model olmuş. Bence efsane olacak bu yeni model uzun yıllar konuşulacak bir telefon haline gelmiş.

Huawei Pura 70 Ultra
 • 6.8 inç OLED 2844 × 1260 Piksel ekran
 • 120 Hz ekran yenileme hızı
 • Kirin 9010 işlemci
 • EMUI 14.2 arayüz
 • 16 GB RAM
 • 512 GB depolama alanı
 • 50 MP f/1.6-f/4.0 + 40 MP Ultra geniş açı f-2.1 + 50 MP Makro Telefoto f-2.1 ana kamera
 • 4K 60 fps video kayıt
 • 13 MP f/2.4 ön kamera
 • 4K 60 fps video kayıt
 • 5200 mAh pil
 • 100 Watt kablolu hızlı şarj
 • 80 Watt kablosuz şarj
 • IP68 suya ve toza dayanıklılık
 • Çift SIM kart desteği
 • Bluetooth 5.2
 • Kızılötesi sensörü
 • 69.999 TL (ön sipariş fiyatı)

 

administrator
20 yılı aşkın zamandır içerik üreten teknolojik kişilik. Aynı zamanda uruninceleme.net sitesinin kurucusu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir