12 Temmuz 2024
İstanbul / Turkey
Basın Bülteni

ASUS, yıla pazar lideri olarak başladı

Bilgisayar üreticisi ASUS, GFK sonuçlarına göre toplam tüketici notebook pazarında Ocak ayını %26,8 pazar payı ile kapatarak liderliği ele aldı.

Oyun bilgisayarları kategorisinde de artış yakalayan ASUS, %21,6’lık pazar payı ile oyun bilgisayarı pazarındaki liderliğini yılın ilk ayında da sürdürdü.

Pandemiyle birlikte büyüyen bilgisayar pazarından nasibini alan ve 2021 yılını yaklaşık yüzde 40 büyüme ile kapatan ASUS, 2022 yılına tüketici notebook pazarında lider marka olarak başladı. Araştırma şirketi GFK Türkiye’nin sonuçlarına göre ASUS, toplam tüketici notebook pazarında %26,8 paya sahip olarak Ocak ayını birinci sırada tamamladı. Globalde yakaladığı başarıyı, Türkiye’de de pazar liderliği ile sürdüren ASUS, yüzde 21,6’lık pay ile oyun bilgisayarında da Ocak ayının lideri oldu.

ASUS’un yakaladığı başarı hakkında konuşan ASUS Türkiye Sistem İş Birimi Ülke Müdürü Özge Kılıç Güler, “Pandeminin hayatımıza ciddi etkilerinin olduğu 2020 yılında bilgisayar kullanım oranlarının tüm kategorilerde gösterdiği artış, 2021 yılında da devam etti. Bilgisayar yenileme döngüsü düşse de satış oranlarındaki artış sürdü. Yılı, hedeflediğimiz yüzde 30-40 bandındaki büyümeye ulaşarak kapadık ve tüketici bilgisayarı pazarında ilk iki markadan biri olarak pazar payımızı koruduk. 2022 yılına ise toplam tüketici notebook kategorisinde ve oyun bilgisayarları kategorisinde birinci marka olarak başladık. ASUS’un her beklentiyi karşılayan zengin portföyü, artan talebe hızla yanıt verebilen tedarik zinciri, güçlü operasyon yönetimi sayesinde yükselişe geçen uzaktan çalışma ve oyun kültürüne sağladığı uyum, sonuçların elde edilmesindeki etkenler oldu. Yılın devamında da amacımız lider pozisyonumuzu korumak olacak. Oyun bilgisayarlarında ise kendi geliştirdiği en yeni teknolojileri ve en performanslı ürünleri tüketicilerle tanıştıran lider marka olma özelliğimizi yine baskın bir şekilde devam ettireceğiz” dedi.

2021’de OLED ekran rekoru kırdı

İnovasyon ASUS’un genlerinde var diyen Güler şunları ekledi: “ASUS her 6 ayda bir tüm modellerini yeni jenerasyonları ile değiştiriyor. Her yıl çok ciddi Ar-Ge yatırımları ve ekibiyle geliştirdiği teknolojileri sektöre kazandıran ASUS, 2021 yılı boyunca da farklı ihtiyaçlara yönelik geliştirdiği birçok yeni modelini ve teknolojisini tüketicisiyle buluşturdu. En büyük vaadi gözleri mavi ışığın zararlarından korumak olan OLED ekranlı dizüstü modellerimizin lansmanlarını gerçekleştirdik ve bu kategoride %95 oranında pazar payına sahip olduk. ASUS, ergonomik tasarım, screenpad, çift ekranlı bilgisayarlar, oyun bilgisayarları için özel soğutma sistemleri gibi farklı kullanım senaryolarını destekleyen birçok teknolojiyi de sektöre kazandırdı. İnovasyonun sınırlarını zorlayan ürün portföyümüzü 2022 yılında daha da genişleterek tüketicileri heyecanlandırmaya devam edeceğiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir